Main Menu

Kaval: “Amacımız Düzce’nin birlikteliğini sağlayabilmek’

Yeni yönetimde Düzce’nin her ilçesinden bir kişiyi aldıklarını kaydeden Kaval, Amacımız bütün Düzcelileri, bir araya toplayabilmek. Bu işe gönül verenleri bir sivil toplum kuruluşu olarak bir hemşehri derneği olarak bunu yapabilmek. Düzce İstanbul’a yakın bir il olduğu için zor. Dolayısıyla bu görev bu süreçte herkesin hemen yapabileceği, isteyebileceği bir şey değil. Gönül işi olması gerekiyor, istemesi gerekiyor’ dedi.

Geçtiğimiz aylarda yapılan kongre ile göreve gelen İstanbul Avrupa Yakası Düzceliler Dernek Başkanı Abdülkerim Kaval, yapılan faaliyetlerle ilgili gazetemize değerlendirmede bulundu. Yeni yönetimde Düzce’nin her ilçesinden bir kişiyi aldıklarını kaydeden Kaval, Amacımız bütün Düzcelileri, bir araya toplayabilmek. Bu işe gönül verenleri bir sivil toplum kuruluşu olarak bir hemşehri derneği olarak bunu yapabilmek. Düzce İstanbul’a yakın bir il olduğu için zor. Dolayısıyla bu görev bu süreçte herkesin hemen yapabileceği, isteyebileceği bir şey değil. Gönül işi olması gerekiyor, istemesi gerekiyor. Bizle ilgili ne kadar gönüldaşımız varsa bu işle ilgilenmek isteyen herkesi derneğimizde yer almaya davet ediyoruz. Amacımız Düzce birlikteliğini sağlamak, Düzceli olabilmek, Düzcemize katkı sağlamak” dedi.
Avrupa Yakası Düzceliler Dernek Başkanı Abdülkerim Kaval, sözlerini şöyle sürdürdü:
“2016 yılında kurulan derneğimiz faaliyetlerini devam ettirmekle beraber enson 21 Nisan’da yapılan Olağan Genel Kurul’da, arkadaşlarımızın, hemşehrilerimizin, saygı-değer muhterem büyüklerimizle beraber dernek başkanlığına layık görüldük. Bizde bu kapsamda, başkanlık için görevimize başladık. Tabiki derneğizin İstanbul Avrupa yakasındaki Düzcelilere, daha fazla iletişim kurabilmek, farkındalık yaratabilmek için yapabilmek için çalışmalara başladık. Bu kapsamda, İstanbul Avrupa Yakası’ndaki Düzcemizin her ilçesinden bir arkadaşımızın mutlaka yönetimde olmasını istedik. Bunu başarmış olduk. Düzcemizdeki her ilçemizden bir arkadaşımız yönetimde bulunmakta. Buna karşılık Avrupa Yakasındaki her ilçemizden üyelerimizle iletişimde bulunmak için sosyal medya hesapları kurduk. Amacımız bütün Düzcelileri, bir araya toplayabilmek. Bu işe gönül verenleri bir sivil toplum kuruluşu olarak bir hemşehri derneği olarak bunu yapabilmek. Düzce İstanbul’a yakın bir il olduğu için zor. Dolayısıyla bu görev bu süreçte herkesin hemen yapabileceği, isteyebileceği bir şey değil. Gönül işi olması gerekiyor, istemesi gerekiyor. Bizle ilgili ne kadar gönüldaşımız varsa bu işle ilgilenmek isteyen herkesi derneğimizde yer almaya davet ediyoruz. Amacımız Düzce birlikteliğini sağlamak, Düzceli olabilmek, Düzcemize katkı sağlamak. Yani bugün İstanbulumuzun havadan sonra su niğmetinin her damlasında Düzce’nin kaynağı var. Burda Düzcemiz adına da Düzcemize ne kadar fayda sağlayailiriz. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Tabi çok yeni Ramazan’la beraber görevimize başlamış olduk. İşte bu iftar programlarına katılmaya çalıştık. Ve yönetim kurulunca yönetim ve misafirlerimizle Florya Sosyal Tesislerinde iftar yaptık. Şimdi derneğin kurulduğundan bugüne yapılan geleneksel sokak iftarı var. Çarşamba günü 29 Mayıs İstanbul’un Fetih yıldönümünde. İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasındaki Düzceli hemşehrilerimizi de Zeytinburnu Veliefendi meydan iftarımıza davet ediyoruz. Yani dernek olarak bundan sonra ne yapacağız? Tabiki bundan sonra yönetimdeki arkadaşlarımızla istişarelerimizde belirli sürelerle toplantı ve programlar yaparak Düzce’deki yöresel vatandaşlarımız hemşehrilerimizin etkinliklerine de uyumlu olacak şekilde makul süreler içinde programlar düzenlemek istiyoruz. Bu programların içerisinde yöresel etkinlikler var. İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimizin Düzce’deki, doğa turizmine veya Düzcemizin tanıtımına herbir hemşehrimizden ilave bir artı bir bir arkadaşımızı bir ailemizi Düzce’ye getirip tanıtmak. Yaylarımız olsun, Düzce’deki doğal güzellikler olsun, Konuralp olsun Akçakoca olsun. Yığılca olsun, Gölyaka, Gümüşova işte Cumayeri. Her ilçeyi tanıtabilmek. Tabi bunun için bizim ençok ihtiyacımız olan her ilçedeki arkadaşlarımızdan biraz özveri istemek. Tabiki ekonomik olarak derneğimizin belirli bir seviyede olması gerekiyor. Niyet hayır, akıbet hayır düsturuyla yola çıktık. Sonu da hayrolur. Amacımız bu birlikteliği sağlayabilmek.
27 Mayıs 1960 darbesinin maalesef yıldönümü. Türkiye Cumhuriyeti daha genç yaşlarındayken iktidarın işte çok partili rejimle tanıştığı süre içinde tek başına iktidar olan Adnan Menderes hükümetinin darbeyle indirilmiş olmasının acı bir gününü yaşıyoruz bugün. Tabi tarihler 1960’ı gösterdiğinde bir gece darbenin yapıldığını ve başvekilin Kütahya’da yakalanarak sonucunun malüm olduğunu biliyoruz. Buna karşılık yine Adnan Menderes’in, vekillerinin, bir metre odalarda, sağlıklı olmayan şartlarda, işkenceye tabi tutulduğunu, bir Başbakanın işkence yapılmış haliyle idam edilmesini bile bizim bugünleri görebilmek adına kendilerini feda ettiler. Görev şehidi olarak diliyoruz. Ve kendilerine rahmetle minnetle anıyorum. Diğer taraftan Ramazan Bayramı tüm Düzceli hemşehrilerimize Mübarek Olsun. Yine önümüzdeki Çarşamba 29 Mayıs. Yine önemli bir gün; İstanbul’un Fethi. Yani Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olmuş bir Padişah’ın, bir Sultan’ın, Resülullah aşkı olan bir neferin ve övgüsünü almış bir insanın topraklarını İslam Alemine tanışdırdığı bir beldede yaşıyoruz. Öncelikle bunun farkında olmamız lazım. Bugünkü hala biz İstanbul’u alabilmemiz için Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan ses geliyorsa. Yunanistan Ordusu ‘Yine İstanbul’u alacağız’ diye yürüyüşler yapabiliyorsa ama İstanbul’daki Fatih’in torunları bunun değerini bilmiyorsa bunun da hesabının sorulmadan gidemeyeceğimizi düşünüyorum. İstanbul mutlaka değerimiz bizim için, sahip çıkmamız lazım. İstanbul’da yaşamanın maddi ve manevi bir maliyeti var. Bu maddi ve manevi maliyetlerine de layık olabilmemiz lazım. Bu vesileyle tüm İstanbul’un seferlerine katılan Peygamberimizden sonra tüm İstanbul seferlerine katılan Sahabenin, Müslümanların ve askerlerimizi de rahmetle anıyorum. Allah onlara da rahmet eylesin. Bizleri de inşallah cennette buluştursun. Saygılar sunuyor, teşekkür ediyorum. Sizlere de kolaylıklar diliyorum”

https://youtu.be/j5SmdczDRtw
AVRUPA YAKASI DÜZCELİLER DERNEK BAŞKANI ABDÜLKERİM KAVAL’IN ADAK MEDYA TV’YE AÇIKLAMASI


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: